Zapraszamy Państwa do udziału w jubileuszowej X edycji konferencji "Gaz dla Polski 2016".
"Gaz dla Polski" jest cykliczną, odbywającą się od 2006 roku, konferencją poświęconą najważniejszym zagadnieniom dotyczącym rynku gazu w Polsce i regionie Europy Centralnej.
BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE POLSKI A POLITYKA ENERGETYCZNA UE.
W wystąpieniu otwierającym konferencję Pełnomocnik Rządu ds. Infrastruktury Energetycznej Pan Minister Piotr Naimski przedstawi główne założenia strategii nowego rządu w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i nowych inwestycji dywersyfikacyjnych. Omówi również znaczenie rozbudowy strategicznej infrastruktury przesyłowej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny za ekonomiczne relacje z UE, Pan Dyrektor Adam Janczak omówi kwestie relacji energetycznych Polski z UE, w szczególności stanowisko Polski wobec projektu Pakietu Bezpieczeństwa UE (Pakietu Zimowego UE), Unii Energetycznej oraz projektu budowy gazociągu Nord Stream 2.
NOWA ARCHITEKTURA BEZPIECZEŃSTWA I ZMIANY NA GLOBALNYM RYNKU GAZU A STRATEGIE LIDERÓW RYNKU.
Wiceprezes Zarządu PGNiG S.A. Pan Janusz Kowalski przedstawi nową strategię rozwoju PGNiG S.A. w zakresie nowych projektów dywersyfikacyjnych (gazociąg norweski, import LNG), udziału w regionalnym rynku LNG, inwestycji w złoża gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku krajowym w kontekście obliga giełdowego i liberalizacji rynku gazu.
Dyrektor Pionu Rozwoju OGP Gaz-System S.A. Pan Paweł Jakubowski przedstawi plany rozbudowy krajowej infrastruktury przesyłowej oraz regionalnej integracji systemów przesyłowych na osi Północ-Południe.
Pan Dyrektor Piotr Dworak z EuroPolGaz S.A. omówi uwarunkowania techniczne i regulacyjno-prawne stosowania rewersu wirtualnego i fizycznego na gazociągu jamalskim.
Zastanowimy się, w jaki sposób Polska powinna wykorzystać fakt otwarcia latem 2016 terminalu LNG w Świnoujściu ? Czy jest szansa na stworzenie regionalnego hubu gazowego ? Czy projekt budowy osi Północ-Południe (Morze Północne-Adriatyk) jest uzasadniony ekonomicznie i możliwy politycznie ?
GŁÓWNE TRENDY NA EUROPEJSKIM I GLOBALNYM RYNKU GAZU A RYNEK POLSKI.
W trzeciej części konferencji w gronie zaproszonych ekspertów zastanowimy się, jak aktualna sytuacja na globalnym rynku gazu (spadek cen ropy; wejście na rynek LNG z USA, potencjalnie z Iranu) oraz regionalnym rynku gazu (nadpodaż gazu, otwarcie terminalów LNG na Bałtyku) wpłynie na sytuację i ceny na regionalnym i krajowym rynku gazu.
PAKIET ZIMOWY UE A SYTUACJA POLSKI I REGIONU.
16 lutego 2016r. Komisja Europejska ogłosiła projekt Pakietu Bezpieczeństwa Energetycznego UE (Pakiet Zimowy UE). Projekt zakłada zmianę rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu (Security of Supply) oraz decyzji o międzyrządowych umowach na dostawy energii (IGA). Projekt ma wzmacniać współpracę regionalną w przypadkach kryzysu, wprowadza obowiązkowe plany awaryjne i współpracę w ramach grup regionalnych (Polska jest w grupie z Czechami, Słowacją i Niemcami), a także zwiększa uprawnienia Komisji w zakresie kontroli umów energetycznych. Szczegółowe rozwiązania nowego pakietu zanalizuje mec. Tomasz Chmal, Partner w kancelarii White&Case.
IMPORT GAZU DO POLSKI, HANDEL TRANSGRANICZNY, NOWA IRIESP.
W ostatniej części konferencji zaproszeni eksperci omówią uwarunkowania techniczne i regulacyjno-prawne importu i przesyłu gazu do Polski, w tym kwestie zasad dostępu do interkonektorów, krajowej sieci przesyłowej oraz podziemnych magazynów gazu w Polsce.
Szczegółowo omówione zostaną regulacje nowej Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz obowiązki wynikające z ustawy o zapasach obowiązkowych, rozporządzenia dywersyfikacyjnego oraz innych regulacji.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele Pełnomocnika Rządu ds. Infrastruktury Energetycznej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, PGNiG S.A., OGP Gaz-System S.A., EuroPolGaz S.A., alternatywnych dostawców gazu, głównych przemysłowych odbiorców gazu oraz przedstawiciele renomowanych firm doradczych i kancelarii prawnych.
Lista firm i instytucji, które zgłosiły już udział w konferencji (stan na 18.03.2016) :
> CMS Cameron McKenna
> Domański Zakrzewski Palinka
> DUON S.A. (Prezes Zarządu)
> ENEA Trading Sp. z o.o.
> E.ON edis energia Sp. z o.o. (Członek Zarządu)
> EuroPolGaz S.A. (Z-st Dyrektora Pionu Eksploatacji)
> Ernst&Young (Partner)
> EWE energia Sp. z o.o. (Prezes Zarządu; Dyrektor)
> Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. (Prezes Zarządu)
> GAZ-SYSTEM S.A. (Dyrektor Pionu Rozwoju; Dyrektorzy)
> Grupa Lotos S.A. (Wiceprezes Zarządu; Dyrektorzy)
> Hermes Energy Group S.A. (Członek Zarządu)
> Instytut Jagielloński (Prezes Zarządu)
> Instytut Studiów Energetycznych (Prezes Zarządu)
> IPOPEMA Securities (Dyrektor Zarządzający)
> Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Dyrektor)
> Novatek Polska Sp. z o.o. (Dyrektor)
> Pełnomocnik Rządu ds. Infrastruktury Energetycznej
> PGE Dom Maklerski S.A. (Wiceprezes Zarządu; Dyrektor)
> PGNiG S.A. (Wiceprezesi Zarządu; Dyrektorzy)
> PKN Orlen S.A.
> SIME Polska Sp. z o.o. (Dyrektor Zarządzający)
> Torpol Oil&Gas Sp. z o.o. (Dyrektor Strategii)
> Urząd Regulacji Energetyki
> Wawrzynowicz i Wspólnicy (Partner Zarządzający)
> White&Case (Partner)
Zapraszam serdecznie do udziału w konferencji !
Michał Putkiewicz
Prezes Zarządu
Adventure Consulting Sp. z o.o.